کسب و کار آنلاین در بستر وردپرس

هاست چیست؟ تعریف کلی از فضای میزبانی

شرح کامل هاست و انواع آن

امروز قرار است راجب هاست یا فضای میزبانی و انواع آن با هم صحبت کنیم. برای اینکه شما بتوانید وبسایت خود را راه اندازی کنید به فضایی احتیاج دارید تا بتوانید اطلاعات وبسایت خود مانند تصاویر ، عکس ها ، فیلم و در کل تمام آن چیزی که قرار است در وبسایت شما نمایش داده شود دارید. فضای میزبانی دقیقا همین کار را برای شما انجام میدهد. یعنی فضایی در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید وبسایت خود را در آن بارگذاری کنید. قبل از خرید فضای میزبانی باید انواع آن را بشناسید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. ما سه نوع اصلی فضای میزبانی داریم. این سه نوع فضای میزبانی عبارتند از هاست اشتراکی ، هاست مجازی و هاست اختصاصی. در ادامه به توضیح هر یک میپردازیم.

ایران یا خارج از ایران

فضای میزبانی شما میتواند هم در داخل کشور باشد هم در خارج از کشور. به فضای میزبانی که داخل کشور باشد اصطلاحا هاست ایران گفته میشود. همچنین فضای میزبانی خارج از کشور نیز هاست خارج نام دارد. در ویدئوی آموزشی که در این پست خدمت شما تقدیم شده است ، به تفاوت آنها به طور کامل پرداخته شده است.

ویدئوی آموزشی زیر را تماشا کنید
ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode

هاست اشتراکی

پر استفاده ترین فضای میزبانی را میتوان همین هاست اشتراکی دانست. اما این نوع فضای میزبانی بیشتر از آن که مزایا داشته باشد ، دارای یکسری عیوب است. اگر بخواهیم به مزایای آن بپردازیم تنها میتوانیم به قیمت ارزان آن اشاره کنیم. اما اجازه دهید یک تعریف کلی از هاست اشتراکی داشتیم. هاست اشتراکی یعنی استفاده همزمان تعدادی وبسایت از منابع یک سرور. در این مدل از فضای میزبانی ، منابع سرور بین تعداد زیادی وبسایت تقسیم میشود. این تعداد زیاد عددی بین 1000 تا 3000 عدد را شامل میشود. یعنی اگر شما از این مدل فضای میزبانی استفاده کنید در اصل چیزی حدود 1000 همسایه در سرور مورد استفاده خود دارید.

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که برخی شرکت ها با ارائه پلن هایی تحت عنوان هاست وردپرس یا ویژه اقدام به تقسیم منابع بین کاربران کمتری میکنند. معمولا در پلن های ذکر شده منابع سرور بین کمتر از 500 وبسایت تقسیم میشود.

از معایب هاست اشتراکی میتوان به مسئله امنیت اشاره کرد. از آنجایی که منابع سرور بین تعداد زیادی وبسایت تقسیم میشود و همگی در یک سرور هستند ، اگر یکی از آنها امنیت را رعایت نکند امکان دارد باقی وبسایت های همسایه را نیز دچار مشکل امنیت کند. صد البته که شرکت های ارئه دهنده فضای میزبانی معتبر برای این قضیه اقداماتی را انجام میدهند تا امنیت وبسایت شما حفظ شود. ولی به هر حال همیشه ریسک امنیتی وجود دارد. در ویدئوی آموزشی این مقاله به طور کامل به بحث هاست اشتراکی پرداخته ایم.

هاست مجازی

هاست مجازی ، به نوعی همان اشتراکی محسوب میشود. با این تفاوت که منابع سرور به جای 1000 وبسایت ، بین نهایتا 20 وبسایت تقسیم میشود. هاست مجازی با اینکه پر استفاده ترین نوع فضای میزبانی نیست ولی محبوب ترین نوع آن به حساب می آید. از آنجایی که منابع سرور بین تعداد کمی وبسایت تقسیم میشود ، شما از قدرت بیشتری برخوردار بوده و میتوانید به تعداد بازدید بیشتری برای وبسایت خود دست یابید. همچنین تعداد کم همسایه ها موجب کاهش ریسک امنیتی وبسایت شما به میزان قابل توجهی میشود. البته حالت مجازی قیمت بسیار بیشتری نسبت به حالت اشتراکی دارد.

باید به این نکته اشاره کنیم که ضعیف ترین حالت مجازی از قوی ترین هاست اشتراکی نیز قدرت بیشتری دارد. ولی در کنار آن ارزان تریم هاست مجازی از گران ترین حالت اشتراکی پر هزینه تر است. برای درک کامل این نوع از فضای میزبانی حتما ویدئوی آموزشی ما را تماشا کنید.

حالت اختصاصی

هاست اختصاصی به فضای میزبانی ای گفته میشود که در آن دیگر شما همسایه ای در سرور میزبان سایت خود ندارید. تمام منابع سرور در اختیار شماست و هیچ ریسک امنیتی از جانب همسایگان ، شما را تحدید نمیکند. اگر قصد راه اندازی وبسایتی دارید که از بازدید بسیار زیادی برخوردار است یا قصد یک فروشگاه اینترنتی بزرگ را دارید ، در آن صورت نیاز شما را سرور اختصاصی برآورده میکند. البته ناگفته نماند که برای استفاده از فضای میزبانی اختصاصی نیاز به کمی دانش فنی دارید. البته شما میتوانید بحث مدیریت آن را به شرکت های ارائه دهنده بسپارید.

دوستان عزیز  تمام مطالب نوشته شده در این صفحه شاید در حد یک دقیقه از ویدئوی آموزشی فضای میزبانی باشد. حتما این ویدئو را تماشا کنید تا با آگاهی کامل به انتخاب هاست مورد نظر خود بپردازید.

اگر در رابطه با دامنه ها نیز نیاز به راهنمایی دارید به مطلب دامنه و مقاله ثبت دامنه ir مراجعه کنید.

مطلب بعدی ما نیز در مورد شرکت های ارائه دهنده هاست در کشور و نحوه خرید آن خواهد بود.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات