کسب و کار آنلاین در بستر وردپرس

مدیریت کاربران وردپرس

مدیریت کاربران وردپرس در پیشخوان وردپرس

0 ۱,۹۶۳

کاربران هر وبسایتی اصلی ترین سرمایه های آن وبسایت هستند. شما هرچقدر هم که برای راه اندازی وبسایت خود از خلاقیت و و سرمایه پولی استفاده کنید ، هرچقدر که از تیم مدیریتی حرفه ای برای مدیریت وبسایت خود استفاده کنید ، اگر وبسایت شما کاربر نداشته باشد و سیستم مدیریت کاربران درستی برای آن تعریف نشده باشد ، باید بگوییم که وبسایت شما در آن صورت ارزش آنچنانی ندارد. در کل وبسایتی که کاربر نداشته باشد ارزش هم ندارد. اما اگر وبسایت شما به جایگاهی رسیده که دارای کاربر است ، باید مدیریت کاربران وردپرس خود را بلد باشید. باید بتوانبد این کاربران را مدیریت کنید.

 چرا مدیریت کاربران وردپرس مهم است؟

هر جامعه ای نیاز به مدیریت دارد. وبسایتی هم که دارای کاربر است یک جامعه به حساب خواهد آمد. در هر جامعه ای افراد دارای وظایف مشخص و همچنین دسترسی ها و اختیارات مشخصی هستند. اگر این مورد در وبسایت شما وجود نداشته باشد ، یعنی برای کاربران وبسایت شما اختیارات و دسترسی ها مشخص و مدیریت نشوند ، در آن صورت در مدت کمی چیزی از وبسایت شما باقی نمی ماند. از این رو باید برای کاربران خود دسترسی ها را مشخص کنید تا به راحتی بتوانید به مدیریت کاربران وردپرس خود بپردازید.

دسترسی های کاربران در مدیریت کاربران وردپرس

در هنگام نصب وردپرس به طور پیشفرض پنج نقش تعریف شده برای کاربران وجود دارد.

Administrator یا مدیر

مدیر مهمترین دسترسی در مدیریت کاربران وردپرس به حساب می آید. نقش مدیر معمولا فقط برای صاحبان وبسایت ها در نظر گرفته میشود. مگر آنکه مالک وبسایت به اختیار خود به یکی از کاربران ، نقش مدیر بدهد. مدیر هر کاری که بخواهد میتواند در وبسایت انجام دهد. نصب قالب و افزونه ، حذف و بروز رسانی قالب و افزونه ، انتشار محتوا ، طراحی برگه های وبسایت ، ویرایش و یا حذف کردن هر چیزی که در وبسایت منتشر شده باشد ، از بین بردن وبسایت و کلا هر کاری که میشود با یک وبسایت انجام داد. از این روی باید مراقب باشید که این نقش را به هیچ عنوان برای کاربران وبسایت خود در نظر نگیرید.

Editor یا ویرایشگر

پس از نقش مدیر ، نقش ویرایشگر قوی ترین نقش در وردپرس است. معمولا صاحبان وبسایت در هنگام مدیریت کاربران وردپرس ، این نقش را به سردبیر وبسایت خود اعطا میکند. کاربر با نقش ویرایشگر به تمام محتوای وبسایت دسترسی دارد. و میتواند تمام نوشته ها را چه آن که خود منتشر کرده و چه آنکه دیگران منتشر کرده اند را ویرایش ، اظافه و حذف کند. همچنین ویرایشگر به بخش نظرات کارابرن نیز دسترسی داشته و میتواند آنها را نیز ویرایش و یا حذف کند. اختیارات و دسترسی ویرایشگر به اینجا ختم میشود. ویرایشگر نمیتواند به سایر بخش های وردپرس دسترسی داشته باشد و مثلا قالب را حذف با اضافه کند.

Author یا نویسنده در مدیریت کاربران وردپرس

نویسنده نقش تقریبا کم خطر در وردپرس به حساب می آید. آنها میتواند صرفا نوشته های خود را انتشار ، ویرایش و حذف کنند. تنها خطری که میتوان گفت این نقش دارد ، همین حذف کردن نوشته های خود پس از انتشار است. آنها دسترسی به ایجاد دسته بندی ها ندارند ولی میتوانند برای نوشته های خود برچسب اضافه کنند. آنها همچنین توانایی دیدن نظرها حتی آنهایی که هنوز تایید نشده اند را دارند ولی دسترسی آنها اجازه تایید ، حذف و ویرایش نظرات را به آنها نمیدهد.

Contributor یا مشارکت کننده

مشارکت کننده ها تقریبا شبیه نویسنده ها هستند اما با اختیارات کمتر. وظیفه آنها اضافه کردن پست هاست اما اجازه انتشار پست ها را ندارند. به عبارتی محتوایی که کاربر مشارکت کننده آماده میکند ، فقط به صورت پیش نویس ذخیره میشود و منتشر نمیشود. این محتواها معمولا توسط کاربر نقش ویرایشگر منتشر میگردند. نقطه ضعف این نقش این است که نمیتوانند فایلی را آپلود کنند. در زمینه ویرایش پست ها خود آزادی عمل دارند ولی در زمینه مدیریت نظر های وبسایت ، اختیاراتشان مانند کاربر نقش نویسنده است.

Subscriber یا مشترک در مدیریت کاربران وردپرس

سیستم مدیریت کاربران وردپرس

سرمایه های اصلی وبسایت شما کاربران با نقش مشترک هستند. کاربران دارای این نقش در اصل همان بازدیدکنندگان از وبسایت شما هستند. دسترسی این کاربران به مشاهده مطالب وبسایت ، درج نظر ، بروزرسانی پنل کاربری خود و همچنین تغییر کلمه عبور محدو میشوند. آنها نمیتوانند پیشخوان وردپرس را مشاهده کنند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای اینکه کاربران با نقش مشترک نتوانند پیشخوان وردپرس را ببینند باید از یک افزونه مدیریت کاربران وردپرس مانند افزونه ثبت نام کاربران Profile Builder Pro استفاده کنید.

البته نقش های کاربری وردپرس به این پنج موردی که اشاره کردیم خلاصه نمیشود. برخی از افزونه ها مانند افزونه ووکامرس یا افزونه های تیکت پشتیبانی ، پس از نصب شدن نقش کاربری خود را نیز اضافه می کنند. به عنوان مثال اگر شما از افزونه های تیکت پشتیابنی استفاده می کنید باید در تنظیمات وردپرس نقش کاربران وبسایت را روی پشتیبان کاربر تنظیم کنید تا کاربران شما بتوانند برای شما تیکت ارسال کنند.

تغییر دسترسی نقش ها در مدیریت کاربران وردپرس

تا اینجای مطلب امروز به دسترسی هایی که نقش های مختلف دارند اشاره کردیم. اما شاید شما دوست نداشته باشید که به عنوان مثال کاربر نقش نویسنده بتواند نوشته های خود را حذف کند. برای اینکه شما بتوانید دسترسی های موجود برای نقش های مختلف را تغییر دهید به راحتی میتوانید از افزونه هایی که به همین منظور طراحی شده اند استفاده کنید. برای این منظور ما به شما افزونه هایی مانند افزونه Capabilities و افزونه WPFront User Role Editor را پیشنهاد می دهیم. هر دوی این افزونه ها به صورت رایگان در مخزن وردپرس موجود بوده و به راحتی میتوانید با نصب آنها به تغییر دسترسی نقش های کاربران بپردازید. افزونه  Capabilities بیش از هشتاد هزار و افزونه WPFront User Role Editor بیش از شصت هزار نصب فعال داشته و هر دو دارای نمره 4.5 از هستند.

در ویدئوی  آموزش مدیریت کاربران وردپرس ، ما به افزونه خاصی اشاره نکرده ایم. و صرفا به آموزش مدیریت کاربران وردپرس در محیط پیشخوان وردپرس پرداخته ایم. اما در نظر داشته باشید که برای مدیریت هرچه بهتر کاربران لازم است که حتما از افزونه های مدیریت و ثبت نام کاربران استفاده کنید.

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode

موفق و پایدار باشید

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات