کسب و کار آنلاین در بستر وردپرس

ساخت ساید بار وردپرس

آموزش ساخت ساید بار وردپرس

0 ۲,۲۸۵

سایدبار ها جزو ارکان اصلی در طراحی وبسایت ها به شمار میروند. چراکه با سایدبار ها میتوانید بسته به امکاناتی که قالب های وردپرسی در اختیار شما قرار می دهند ، در هرجایی در طراحی خود استفاده کنید. سایدبار در وردپرس به شما کمک میکند تا به امکانات وبسایت خود اظافه کنید. امکان اضافه کردن تقویم ، کادر جستجو ، آخرین نوشته ، آخرین نظرات ، تعداد افراد آنلاین در وبسایت شما و کلا هر چیزی را به راحتی با استفاده از سایدبار به دست خواهید آورد. در این جلسه به آموزش ساخت سایدبار در وردپرس خواهیم پرداخت.

ابتدا به مفهموم سایدبار بپردازیم.

در طراحی وبسایت ما دارای چند بخش مختلف یک برگه هستیم. هدر و فوتر سایت که بخش های بالایی و پایینی برگه شما هستند. قسمت مین بار یا کانتنت که بخش اصلی وبسایت شما برای طراحی است. و در نهایت قسمت سایدبار که در گوشه های سمت چپ و راست هر وبسایتی قرار دارد. به عنوان مثال در همین صفحه ای که هستید سایدبار در سمت چپ قرار دارد.

شما در سایدبار ها میتوانید از المان هایی استفاده کنید که در استفاده از آنها در ساختار اصلی یا به عبارتی استفاده از آنها در مین بار یا درست نیست و یا شما دوست ندارید که از آن المان در مین بار استفاده کنید. مثلا استفاده از المان نشان دهنده آخرین نظرات در مین بار به ضرر طراحی کلی شما تمام میشود ولی به راحتی می توانید از این المان درسایدبار در وردپرس استفاده کنید.

آموزش ساخت سایدبار وردپرس – محل قرار گیری سایدبار در وردپرس

همانطور که به شما گفتم برای طراحی شما دارای بخش های مختلفی هستید که یکی از آنها سایدبار در وردپرس است. محل قرار گیری سایدبار ها در دو بخش کناری چپ و راست برگه هاست. البته برخی از قالب ها امکان ایجاد سایدبار در بالای فوتر را نیز برای شما فراهم میکنند. تصویر زیر را ببینید.

آموزش ساخت سایدبار در وردپرس

در تصویر بالا شما هم در بخش های کناری سایدبار را میبینید و هم بالای فوتر. البته خیلی کم پیش می آید که شما بخواهید در طراحی خود از سایدبار در وردپرس خود در قسمت بالای فوتراستفاده کنید.

ابزارک چیست؟

به این نکته توجه داشته باشید که ابزارک ها همان سایدبار در وردپرس نیستند. بلکه ابزارک ها تشکیل دهنده سایدبار هستند.

همانطور که خدمات شما گفتم برای ساخت سایدبار ها با توجه به قالبی که استفاده میکنید ، ممکن است سایدبار های با امکانات بیشتر یا کمتر ایجاد کنید. اما اینکه یک سایدبار در وردپرس با امکانات بهتر بسازید ، تا حدی مربوط به وردپرس و بخش مهمتر آن به قالب شما بستگی دارد. برای ساخت سایدبار در وردپرس شما به ابزارک ها احتیاج دارید. ابزارک ها دقیقا همان المان هایی هستند که شما از آنها در گوشه های چپ و راست و در فوتر وبسایت خود از استفاده میکنید. با استفاده از مثلا ابزارک جستجو میتوانید امکان جستجو در وبسایت خود را در ستون های کناری وبسایت خود فراهم کنید.

اینکه شما چه ابزارک هایی در اختیار دارید به قالبی که از آن استفاده میکنید بستگی دارد. خود وردپرس ابزارک های پایه ای را در اختیار شما قرار میدهد. ولی اصل ابزارک ها را قالبی که روی وردپرس خود نصب میکنید در اختیار شما قرار میدهد. هر قالبی ابزارک های محصوص به خود را دارد. قالب های فروشگاهی ابزارک های مربوط به فروشگاه ها را در اختیار شما قرار میدهند. و قالب های مجله ای ابزار های مربوط به یک وبسایت مجله ای را در اختیار شما میگذارند.

بسته به نیاز خود میتوانید میتوانید با تماشای آموزش ساخت ساید بار وردپرس اقدام به استفاده از ابزارک ها برای ساخت سایدبار وردپرس کنید.
ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode

هر قالبی فرمت های خود را برای نمایش سایدبار دراختیار شما میگذارد. به تصویر زیر نگاه کنید.

آموزش ساخت سایدبار در وردپرس

با توجه به تصویر بالا شما میتوانید با توجه به امکانات قالب انتخاب کنید که طرح کلی طراحی شما بدون هیچگونه سایدبار ، همرا با یک سایدبار و همراه با دو سایدبار باشد. اگر شما قصد طراحی برگه ای با یک سایدبار را داشته باشید این امکان برای شما فراهم است که انتخاب کنید سایدبار شما در سمت راست باشد و یا در سمت چپ. به عنوان مثال در صفحه ای که در قرار دارید ما انتخاب کردیم که صفحات مربوط به نوشته ها دارای یک سایدبار در سمت چپ باشد. و یا برگه های محصولات ما دارای یک سایدبار در سمت راست باشد. همچنین در طراحی جدید برگه های محصولات خود که افزونه ویژوال کامپوزر و افزونه آلتیمیت ادان از آن پیروی میکنند ، تصمیم گرفتیم کلا سایدبار را حذف کنیم.

فیلم آموزش ساخت ساید بار وردپرس را تماشا کنید و به راحتی طریقه ایجاد سایدبار های خود را فرا بگیرید. همچنین برای مدیریت سایدبار ها میتوانید از افزونه های جانبی مربوط به sidebar ها نیز استفاده کنید.

موفق و پایدار باشید.

0 0 رای
رأی دهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات